Zobacz także
SONDA
Czy wiesz co to jest ochrona obwodowa?
Domek letniskowy - bezpieczny w trakcie wakacji
Życie w mieście jest bardzo wygodne – wszystko jest blisko: praca, sklepy, kina, teatry, kluby. Nie trzeba jednak nikogo przekonywać do uroków wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku, wśród cichej przyrody, nieopodal jeziora czy lasu. Dlatego niezmiennie popularnością cieszą się domki letniskowe pozwalające spędzić wolne chwile w atmosferze spokoju, z dala od codziennych trosk. Często jednak koniec wypoczynku to nie tylko konieczność powrotu do rutynowych obowiązków, ale też zmartwienie – czy miejsce naszego wypoczynku będzie bezpieczne gdy my już wyjedziemy?
Czy okoliczni chuligani nie zechcą skorzystać z „gościny” lub zainteresują się zawartością naszego domku lub składziku z narzędziami i sprzętami wodnymi?
Jednym z najlepszych sposobów ustrzeżenia się od takich zmartwień jest inwestycja w skuteczny system alarmowy, który będzie w stanie wykryć próbę wtargnięcia z zewnątrz i przekazać tę informację do zainteresowanych osób. Taki system może wykorzystywać czujki otwarcia drzwi i okien, które mogą też być zainstalowane na okiennicach jeżeli domek jest w nie wyposażony. Uzupełnieniem takich czujek magnetycznych mogą być dodatkowe czujki ruchu, wykrywające ruch osób wewnątrz domku. Dobrze też jest dodać czujkę wykrywającą zbicie szyby – w przypadku domków na odludziu, często impulsem do wtargnięcia jest nie tyle chęć rabunku co akt wandalizmu nie dającego się wytłumaczyć inaczej niż ludzką głupotą czy złośliwością. Zwieńczeniem systemu alarmowego będzie syrena alarmowa, jednak poza sytuacją bliskości gospodarstw zamieszkałych przez cały rok, jej rola ograniczy się raczej do funkcji zniechęcania potencjalnych intruzów.
Z tego samego powodu, jedną z najważniejszych funkcji systemu alarmowego instalowanego w domku letniskowym będzie niezawodny komunikator zdolny do natychmiastowego przekazania informacji o zagrożeniu do życzliwych sąsiadów mieszkających w okolicy, firmy zajmującej się ochroną działającej lokalnie czy wreszcie bezpośrednio do osób najbardziej zainteresowanych: właścicieli czy opiekunów nieruchomości.
Wbudowany w MICRĘ komunikator GSM/GPRS pozwala przesyłać informację o alarmie.
Te wszystkie funkcje doskonale spełnia moduł alarmowy MICRA oferowany przez firmę SATEL. Jest on bardzo prosty w codziennej obsłudze. Do włączania i wyłączania czuwania można użyć pilotów, podobnie jak w przypadku alarmu samochodowego. Chcąc skorzystać z funkcji włączania i wyłączania czuwania za pomocą hasła, można uzupełnić system o bezprzewodową klawiaturę, która powinna być zainstalowana w pobliżu drzwi wejściowych. System alarmowy oparty o moduł MICRA może wykorzystywać tradycyjne czujki przewodowe, jak też dedykowane czujki nie wymagające układania kabli: czujki ruchu oraz magnetyczne czujki otwarcia drzwi i okien. Warto również wspomnieć o dodatkowych czujkach bezprzewodowych mogących poszerzyć zakres wykrywanych zagrożeń. Czujka zalania może poinformować o wykryciu wycieku wody, a pożarowa czujka dymu i ciepła zareaguje na nawet niewielką ilość dymu w chronionym pomieszczeniu.
Tym jednak, co powoduje, że MICRA jest tak doskonałym rozwiązaniem w kwestii zabezpieczeń domku letniskowego jest zintegrowany z nią komunikator GSM/GPRS. Umożliwia on nie tylko przesyłanie informacji o włamaniu do firmy zajmującej się ochroną, ale pozwala także zrealizować powiadamianie SMS do czterech różnych osób. Dodatkową zaletą jest możliwość zrealizowania weryfikacji audio, czyli zdalnego podsłuchania tego co dzieje się w chronionym obiekcie za pomocą dołączanego do modułu zewnętrznego mikrofonu. Przydatna może się okazać także funkcja zdalnej obsługi za pomocą SMS. Wystarczy wysłać odpowiednią wiadomość, aby włączyć lub wyłączyć czuwanie systemu nawet wtedy gdy znajdujemy się setki kilometrów dalej.
Tych z państwa, których zainteresowała tematyka bezpieczeństwa i innych korzyści płynących z posiadania nowoczesnego, ale intuicyjnego i prostego w obsłudze systemu alarmowego, zapraszamy do odwiedzin naszego portalu, w ramach którego przedstawiane są propozycje rozwiązań mogących poprawić przede wszystkim komfort i poczucie bezpieczeństwa na co dzień, ale pozwolą również zaoszczędzić na miesięcznych rachunkach za energię.