SONDA
Czy uważasz, że ta strona jest dobrym źródłem informacji o alarmach domowych?
Alarmy domowe w domach wielopokoleniowych
Obsługa instalacji alarmowych odpowiadających za nasze bezpieczeństwo i komfort nie powinna utrudniać życia członkom rodziny, a zwłaszcza seniorom.
Coraz częściej w budownictwie jednorodzinnym obserwujemy powrót do rodzinnego trybu życia – gdzie pod wspólnym dachem mieszka kilka pokoleń. Takie rozwiązanie pozwala aktywnym zawodowo rodzicom realizować swoje plany, jednocześnie przekazując w zaufane ręce dziadków, odpoczywających na zasłużonych emeryturach, opiekę nad dziećmi. Aby w pełni zapewnić bezpieczeństwo sobie i naszym bliskim, powinniśmy tak dobrać rodzaj instalacji alarmowej, aby mogli z niej swobodnie korzystać wszyscy członkowie rodziny.
Minimalizacja nie zawsze korzystna
Dość powszechnym problemem związanym z obsługą nowoczesnego sprzętu jest tendencja do miniaturyzacji wszelkich urządzeń. Jest to istotne w przypadku sprzętu przenośnego, ale nie zawsze ułatwia korzystanie z nich osobom starszym ze słabym wzrokiem. Codzienna obsługa systemów alarmowych sprowadza się do załączania i wyłączania dozoru, najczęściej za pomocą klawiatury. W ofercieproducentów można znaleźć manipulatory posiadające duże, kontrastowe wyświetlacze z jasnym podświetleniem oraz wyposażone w wygodne w użyciu i przejrzyście opisane klawisze. Dodatkowo, taki system łatwo można ustawić w taki sposób, by podświetlenie samoczynnie włączyło się w momencie podejścia do manipulatora. Zapamiętanie sekwencji cyfr będących unikalnym hasłem do sterowania systemem również może przysporzyć problemów osobom w podeszłym wieku. Dzięki klawiszom, które podobnie jak w telefonie oprócz cyfr mają oznaczenia literowe, znacznie łatwiej zapamiętuje się hasło w postaci wyrazu. W ten sposób zamiast cyfr „86635” hasłem sterującym może być np. „TOMEK”.
Gdy pamięć zawodzi
Dużym ułatwieniem jest także możliwość sterowania systemem całkowicie bez użycia haseł. Taką wygodę zapewniają systemy pozwalające korzystać z radiowych pilotów zdalnego sterowania lub kart i breloków zbliżeniowych. Dzięki nim można wyeliminować problemy z zapamiętaniem hasła oraz wpisaniem go na klawiaturze sterującej. W przypadku pilotów obsługa sprowadza się do wciśnięcia właściwego przycisku, do którego przypisana jest odpowiednia komenda. Korzystając z systemu kart zbliżeniowych, można włączyć lub wyłączyć system, zbliżając kartę do odpowiedniego czytnika. Dużym ułatwieniem w przypadku sterowania systemem w sposób inny niż za pomocą manipulatora jest funkcja komunikatów, które np. potwierdzają głosowo włączenie bądź wyłączenie czuwania.
Bezpieczeństwo w pełni
Zaawansowane systemy poszerzyły znacznie standardowe podejście do kwestii bezpieczeństwa – zwłaszcza w przypadku domów wielopokoleniowych. Przykładowo, piloty zdalnego sterowania oprócz funkcji włączania i wyłączania dozoru mogą służyć do sprawnego wezwania pomocy. Dzięki temu seniorzy będą się czuli bezpiecznie we własnym domu, bez zmiany codziennego trybu życia. Podobnie wykorzystywane do wykrycia intruza czujki ruchu, mogą być użyte do alarmowania o braku aktywności domowników. Dzięki temu system poinformuje nas, gdy tylko wykryje nieprawidłowość – co także zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo osobom w podeszłym wieku.
Również zastosowanie czujek ulatniającego się gazu, zwłaszcza tam, gdzie zainstalowane są kuchnie gazowe, jest szczególnie ważne w domu, w którym mieszkają osoby w podeszłym wieku – choćby ze względu na ryzyko wybuchu, z jakim wiązałby się zgaszony palnik kuchenki zalany kipiącą potrawą. Podobnie czujka dymu uruchomi sygnalizację, gdy tylko wykryje dym spowodowany niewyłączonym żelazkiem. Jeszcze innym przykładem uniwersalności systemów alarmowych jest stosowanie czujek zalania wodą – dzięki nim uchronić się można przed skutkami zalania z powodu niezakręconego kranu w łazience. Na pewno warto zaopatrzyć dom w tak czujny system nadzorujący. Dzięki temu i my, i nasi bliscy będziemy spokojni – zarówno gdy dom pozostanie bez opieki – jak i wtedy gdy przebywać w nim będą członkowie rodziny.
System myślący o wszystkim
Nowoczesne systemy oprócz funkcji związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa mogą także stanowić serce inteligentnego systemu wykonującego za nas różne codzienne czynności. Odpowiednio zaprojektowana instalacja może być użyta do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją czy roletami. Zwalnia nas to z obowiązku pamiętania o zgaszeniu wszystkich świateł czy opuszczeniu rolet przed wyjściem z domu. Dzięki automatyce centrala może wyłączyć ogrzewanie w pomieszczeniach, w których zostały otwarte okna, oraz automatycznie włączyć światło na korytarzu, gdy czujka ruchu zauważy domownika. Warto też wiedzieć o nowatorskich rozwiązaniach zastosowanych w czujkach – dzięki wyposażeniu ich w superjasne diody świecące czujki te mogą zapewnić awaryjne oświetlenie w przypadku przerwy w dostawie energii.
Zbuduj dom, maj 2008