SONDA
Gdzie słyszałeś lub czytałeś o produktach firmy SATEL?
System inteligentny - dom na Twoich usługach
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygodnie mogłoby Ci się żyć jeżeli nie musiałbyś pamiętać i fatygować się codziennymi, drobnymi czynnościami? Jak wyglądałoby Twoje życie, jeżeli oświetlenie zawsze było takie jakie właśnie jest dla Ciebie odpowiednie; jeżeli ogrzewanie utrzymywałoby komfortową temperaturę w trakcie oglądania filmu i samoczynnie przełączyło się w tryb oszczędny gdy przestaje być potrzebne?
Możliwość uwolnienia się od szeregu pospolitych czynności początkowo może nie wydawać się niczym szczególnym - ale jak to już z wieloma rzeczami w życiu bywa, zmiana na lepsze nie zawsze jest wyraźnie odczuwalna; dopiero konieczność powrotu do wcześniejszych rozwiązań wyraźnie pokazuje co tak naprawdę tracimy. Wiedzą o tym najlepiej ci, którzy korzystają już z dobrodziejstw oferowanych przez systemy inteligentne - w końcu "komfort uzależnia".
Cóż takiego konkretnie mogą oferować instalacje "inteligentnego domu" – czyli system, który dba o Twoje potrzeby. Spróbujmy rozważyć kilka przykładów.
System inteligentny wie jakie lubisz światło przy oglądaniu filmów - wystarczy wcisnąć przycisk a oświetlenie w pokoju będzie odpowiednie – przecież trzeba pamiętać o Twoich upodobaniach
Sterowanie oświetleniem jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w przypadku systemów inteligentnych. Dzięki tej funkcji nie tylko jesteśmy w stanie wyłączyć wszystkie światła w całym domu przy wychodzeniu, ale także dopasować sobie konfigurację oświetlenia do indywidualnych potrzeb. Profesjonaliści zajmujący się aranżacjami wnętrz doskonale wiedzą jaki rodzaj oświetlenia najlepiej sprzyja określonym czynnościom - inne światło potrzebne jest do zabawy z dziećmi, inne do czytania czy słuchania muzyki a jeszcze inne podczas seansu filmowego czy wieczornego spotkania ze znajomymi. Aby zapewnić należyte zróżnicowanie oświetlenia pomieszczeń, wyposażane są one w różne oprawy odpowiedzialne za wytwarzanie konkretnego rodzaju światła. Tworzenie odpowiedniego nastroju w pomieszczeniu wymaga włączenia punktów świetlnych w konkretnej konfiguracji - im bardziej rozbudowana scena świetlna, tym bardziej złożona konfiguracja. W przypadku systemu inteligentnego sytuacja radykalnie się upraszcza - za pomocą menu, przycisków czy nawet pilota (w końcu ma być wygodnie) można szybko przełączyć oświetlenie w taki tryb jaki właśnie jest dla nas najodpowiedniejszy.
System inteligentny zapali światło w przedpokoju gdy będziesz miał zajęte ręce zakupami – przecież samo noszenie zakupów to już wystarczający wysiłek, gdyby mógł to z tego też by Cię wyręczył.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie oświetleniem w ciągach komunikacyjnych - korytarzach, klatce schodowej czy wiatrołapie, z użyciem czujek ruchu. Zwalnia to nas z konieczności szukania włącznika po ciemku, czy w sytuacji gdy ręce mamy zajęte np. siatkami z zakupami. W zależności od pory dnia czy stopnia nasłonecznienia, inteligenta instalacja może samodzielnie włączyć oświetlenie. Rozwiązanie takie jest nie tylko wygodne, ale również zapewnia bezpieczeństwo chroniąc np. przed kontuzjami spowodowanymi potknięciem się po ciemku o pozostawione na schodach zabawki.
System inteligentny wyłączy ogrzewanie lub włączy klimatyzację, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę – w końcu zależy mu na Twoim portfelu i nie chce żebyś płacił za dużo za ogrzewanie, przecież masz zamiar kupić sobie większy telewizor.
Wykorzystując system inteligentny do sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją, uzyskać można znacznie bogatszą funkcjonalność niż w przypadku tradycyjnych, dedykowanych układów sterujących. Oprócz zdefiniowania harmonogramu dla temperatur komfortowych i ekonomicznych, można zrealizować np. automatyczne wyłączanie ogrzewania i klimatyzacji na czas wietrzenia pomieszczeń: z chwilą uchylenia okna, alarm domowy natychmiast przełączy się w tryb ekonomiczny zapobiegający marnowaniu energii. Po jego zamknięciu, sterowanie powróci do wcześniejszego trybu pracy. Na pewno nie raz złapałeś się na tym, że ogrzewanie pracowało z pełną mocą w trakcie wietrzenia pokoju, ponieważ zapomniałeś o konieczności ich ręcznego wyłączenia.
Podobnie wygodną funkcją może być zdalne załączanie ogrzewania za pomocą telefonu komórkowego - w przypadku kiedy właśnie wracasz z delegacji możesz wcześniej wysłać SMS lub uruchomić aplikację na swoim smartfonie aby włączyć ogrzewanie i wrócić do już nagrzanego domu.
System inteligentny zadba o Twój ogród i o odpowiedniej porze włączy spryskiwacze – przecież sąsiad nie może mieć ładniejszego ogródka od Twojego
Funkcjonalność systemu inteligentnego wykraczać może poza sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją. Wystarczy połączyć zawory sterujące zraszaniem zieleni w ogrodzie z centralą sterującą instalacjami inteligentnymi, aby wykorzystać jej potencjał do zapewnienia odpowiedniego nawodnienia Twoim roślinom. System alarmowy może zostać skonfigurowany tak, aby zraszanie włączane było po przekroczeniu określonego czasu od opadów, w porze dnia dopasowanej do potrzeb roślinności. Dzięki temu nie trzeba martwić się o zapewnienie odpowiednich warunków dla Twojego ogrodu podczas wakacyjnego wyjazdu do egzotycznego kraju.
System inteligentny w razie wycieku wody odetnie zawór – przecież Twój alarm domowy wie, że remont po zalaniu to duże koszty, a to popsuje Ci humor.
Wystarczy wyposażyć inteligentny alarm domowy w czujki zalania wodą oraz zawór odcinający, aby nie trzeba się było martwić o zalanie mieszkania spowodowane usterką instalacji hydraulicznej. Nawet jeżeli takie szkody objęte są naszą polisą ubezpieczeniową, suszenie i remont po kilkugodzinnym zalaniu jest bardzo uciążliwy. Podobną funkcję mogą pełnić czujki wykrywające obecność niebezpiecznych gazów - oprócz natychmiastowego powiadomienia o zagrożeniu, system inteligentny sprzężony z instalacją wentylacyjną może samoczynnie usuwać niebezpieczne substancje z bezpośrednio zagrożonych pomieszczeń.
System inteligentny wie, że Twoje dziecko wróciło ze szkoły – nie chce żebyś się martwił czy Twoja pociecha jest już bezpiecznie w domu
Wyposażony w urządzenia komunikacyjne system inteligentny może Cię poinformować SMS-em lub e-mailem o tym, że Twoje dziecko właśnie wróciło bezpiecznie ze szkoły do domu. Dla wielu rodziców taka informacja pozwala się wewnętrznie uspokoić, i na powrót skupić całą swoją uwagę na wykonywanych zadaniach.
Jak widać z powyższych przykładów, inteligentny alarm domowy dbać może o nasz komfort w bardzo szerokim ujęciu. Wiele osób owszem, docenia korzyści płynące z inteligentnych rozwiązań - jednak traktuje je w kategorii luksusu dostępnego jedynie dla wybranych. Oczywiście, niektóre z dostępnych na rynku rozwiązań zdecydowanie przekracza możliwości finansowe wielu z nas - tymczasem okazuje się, że równie funkcjonalne alternatywy mogą być zupełnie dostępne.
Ciekawą propozycją może być na przykład system inteligentnego domu oparty o zaawansowane centrale alarmowe, takie jak INTEGRA firmy SATEL. Oprócz pełnego poczucia bezpieczeństwa jakie zapewnić może dobrze zaprojektowany alarm domowy, funkcjonalność central SATEL pozwala zrealizować system dbający o komfort naszego codziennego życia - sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem czy zraszaniem zieleni to tylko przykłady rozwiązań które można za ich pomocą zrealizować. Warto również wspomnieć, że dzięki bogatej ofercie urządzeń komunikujących się bezprzewodowo, stworzenie zaawansowanego systemu alarmowego nie musi wiązać się z koniecznością przeprowadzania uciążliwych prac związanych z układaniem okablowania. Ponadto, modułowa konstrukcja systemu pozwala z łatwością rozbudować jego funkcjonalność w przyszłości, kiedy pojawią się nowe potrzeby lub możliwości.