SONDA
Czy uważasz, że ta strona jest dobrym źródłem informacji o alarmach domowych?
Alarm domowy - Intuicyjne bezpieczeństwo
Wykonanie alarmu w domu nie zawsze wymaga najbardziej zaawansowanego sprzętu o największych możliwościach. W wielu przypadkach potrzeba urządzeń, które zapewnią niezawodną pracę realizując podstawowe funkcje, których zarówno instalacja, jak i obsługa będzie intuicyjnie prosta. Z myślą o tym właśnie segmencie rynku obejmującym alarmy w mieszkaniach, domach, jak i małych obiektach handlowo-biurowych, opracowana została nowa linia central alarmowych VERSA produkowanych przez firmę SATEL.
Opracowując nowy produkt, firma SATEL wykorzystała swoje prawie dwudziestoletnie doświadczenie w projektowaniu urządzeń do alarmów domowych dopasowanych do potrzeb polskiego instalatora. Celem prac było wdrożenie nowoczesnych urządzeń wykorzystujących najnowsze zdobycze technologii w branży zabezpieczeń, które wyróżniałyby się prostą i czytelną obsługą przy zachowaniu pełnej funkcjonalności dla tego segmentu urządzeń. Obejmuje to możliwość realizacji alarmów domowych z różnymi trybami czuwania dopasowanymi do potrzeb użytkowników z użyciem klasycznego okablowania bądź łączności bezprzewodowej, wyposażonych w moduły komunikacyjne GSM/GPRS oraz TCP/IP (Internet). Entuzjastyczne przyjęcie nowości przez środowisko profesjonalistów z branży potwierdziło słuszność założeń, jak również kierunku ich realizacji.
Podział strefowy, tryby czuwania i sterowanie.
Wszystkie alarmy oparte na centralach alarmowych VERSA zapewniają możliwość podziału systemu na dwie niezależnie sterowane strefy. Odpowiada to typowym zastosowaniom w domach czy małych biurach: jedna strefa może obejmować część mieszkalną (lub biurową w zastosowaniach komercyjnych), podczas gdy druga odpowiada za ochronę garażu czy magazynu. Każda z takich stref może być załączona w jednym z dostępnych trybów dozoru: pełnym, obwodowym ("dziennym") oraz nocnym. Taki podział powiązany jest z typową konfiguracją alarmu domowego wykorzystującego zarówno czujki ruchu, jak i czujki obwodowe: magnetyczne, wibracyjne czy inne. Zastosowane rozwiązanie upraszcza nie tylko konfigurację systemu, ale także jego późniejszą obsługę: czytelne ikony na przyciskach sterujących intuicyjnie sugerują przypisaną im funkcjonalność, zwalniając użytkownika z konieczności zapamiętywania mało przejrzystych sekwencji.
Mając na względzie ułatwienie obsługi dzieciom lub osobom starszym, centrale alarmowe VERSA pozwalają wykorzystać alternatywne sposoby obsługi alarmu. Po wyposażeniu w specjalne czytniki istnieje możliwość załączania i wyłączania czuwania za pomocą breloków zbliżeniowych, a dodając odpowiedni odbiornik można w tym celu wykorzystać także piloty zdalnego sterowania. Dzięki temu, podstawowa obsługa może sprowadzać się do zbliżenia breloka do czytnika lub wciśnięcia odpowiedniego przycisku pilota. Decydując się jednak na takie rozwiązanie należy pamiętać, że zagubienie bądź kradzież pilota (albo breloka) może pozwolić na wyłączenie alarmu przez osoby nieupoważnione do momentu skasowania utraconego urządzenia z systemu. W przypadku haseł wpisywanych na manipulatorze, wystarczy je zmienić z chwilą nabrania podejrzeń o poznaniu go przez osobę obcą. Dodatkowo, chcąc tymczasowo umożliwić komuś wyłączenie lub załączenie alarmu (np. ekipie remontującej mieszkanie) można utworzyć dodatkowe hasło, które zostanie z systemu usunięte z chwilą gdy przestanie być potrzebne.
Koniec z fałszywymi alarmami w domu.
Projektując centrale alarmowe VERSA, inżynierowie z firmy SATEL zastosowali szereg rozwiązań, których celem jest minimalizowanie skutków fałszywych alarmów powodowanych błędami obsługi. Statystyki pokazują, że jednym z najczęstszych błędów obsługi jest... nie wyłączenie czuwania. W przypadku central alarmowych VERSA, oprócz wyraźnej sygnalizacji ponaglającej do wyłączenia, zastosowany jest mechanizm opóźnienia powiadamiania przy błędzie użytkownika: uruchomienie alarmu z linii natychmiastowej zapoczątkuje fazę ostrzegania pozwalając na poprawienie błędu. Podobnie w trybie czuwania nocnego, wejście w obszar dozorowany czujkami ruchu (np. schodząc w nocy z sypialni na piętrze do kuchni znajdującej się na parterze bez przełączenia czuwania) uruchomi fazę ostrzegania nie budząc reszty domowników.
Zgodnie z wymaganiami najnowszych norm europejskich, centrale alarmowe VERSA nie pozwolą załączyć czuwania do chwili wyeliminowania wszystkich potencjalnych przyczyn fałszywego alarmowania: awarii czy sygnałów z naruszonych czujek. Wszystkie te działania mają na celu zminimalizować ryzyko zbędnych interwencji, jednocześnie podnosząc skuteczność działania w sytuacji prawdziwego zagrożenia.
Instalacja i konserwacja systemu alarmowego.
Centrale alarmowe serii VERSA zaprojektowane zostały uwzględniając również życzenia profesjonalistów, zajmujących się na co dzień montażem i instalowaniem systemów alarmowych. Z tego powodu wyposażone są w pojedynczą, czteroprzewodową magistralę do podłączania wszystkich urządzeń (manipulatorów, modułów rozszerzających) oraz programowaną wartość rezystorów parametrycznych (funkcja bardzo przydatna przy zamianie central w istniejących instalacjach). Dodatkowo, wszystkie zaciski są czytelnie opisane na płycie, co zmniejsza ryzyko ewentualnych pomyłek a szereg zabezpieczeń na płycie minimalizuje ryzyko uszkodzenia spowodowanego błędem przy podłączaniu urządzeń.
Programowanie central alarmowych VERSA jest również proste: można to wygodnie wykonać za pomocą manipulatora LCD (przeglądając dostępne funkcje w menu tekstowym, bądź korzystając ze "skrótów" celem szybszego wykonania typowych czynności) lub używając komputera. W tym drugim przypadku, uruchomienie programowania wymaga jedynie podłączenia kabla, uruchomienia odpowiedniego programu i wejścia w tryb serwisowy. Oczywiście, programowanie można również wykonać zdalnie - dzięki temu, drobne zmiany konfiguracji nie muszą wymagać konieczności osobistej wizyty instalatora.
Pełna diagnostyka systemu alarmowego ułatwia także zidentyfikowanie ewentualnych usterek i słabych punktów instalacji: system okresowo kontroluje sprawność podzespołów, informując o napotkanych nieprawidłowościach.
Swoboda rozbudowy: moduły tradycyjne i bezprzewodowe.
W podstawowej konfiguracji, centrale alarmowe VERSA pozwalają na obsługę 5 czujek (VERSA 5),
10 czujek (VERSA 10) lub 15 czujek (VERSA 15). Każdą z nich można jednak rozbudować do 30 wejść za pomocą modułów rozszerzeń przewodowych (moduły 8-mio wejściowe z programowaną rezystancją parametryczną) lub z użyciem technologii bezprzewodowej ABAX. Technologia bezprzewodowa ABAX, którą można wykorzystać w centralach VERSA, mimo że obecna jest na rynku już od 4 lat, wciąż wyznacza konkurencyjnym produktom wysoką poprzeczkę technologiczną. Tak wysoki poziom system ten zawdzięcza nowatorskiemu podejściu do kwestii komunikacji bezprzewodowej: w pełni dwukierunkowej cyfrowej łączności w paśmie 868 MHz, z kontrolą obecności urządzeń co 12 sekund i ponad 3-letnim okresie pracy bez konieczności wymiany baterii. Gama czujek i modułów dostępnych w wersji bezprzewodowej z roku na rok jest rozszerzana, obejmując obecnie m.in. czujki ruchu PIR i dualne, magnetyczne, czujki wibracyjne, czujki zbicia szyby, czujki dymu, sygnalizatory, moduły automatyki i wiele innych. Należy podkreślić również cechy ułatwiające pracę instalatorom: zdalne konfigurowanie urządzeń bezprzewodowych usprawnia regulację i test systemu, a systemowy tester zasięgu pozwala optymalnie dobrać miejsca montażu poszczególnych elementów.
Efektywna komunikacja.
Do niedawna większość alarmów wykorzystywała tradycyjną linię telefoniczną celem przesyłania informacji do stacji monitorującej i realizacji powiadamiania głosowego. Obecnie linia telefoniczna coraz częściej ustępuje bezprzewodowej komunikacji komórkowej, czy szerokopasmowej łączności TCP/IP (np. Internet). Nadążając za tymi zmianami, firma SATEL oferuje szereg modułów komunikacyjnych pozwalających na wykorzystanie tych metod łączności do realizacji monitoringu i powiadamiania (SMS, e-mail). Centralę alarmową VERSA można również wyposażyć w moduł wizualnej weryfikacji alarmu VIVER, który w przypadku alarmu przesyła do stacji monitorowania sekwencję obrazów pokazujących nie tylko bieżącą sytuację, ale także zdarzenia które działy się na chwilę przed wyzwoleniem alarmu. Pozwala to szybko ocenić rodzaj zagrożenia, i dostosować do niego reakcję ekipy interwencyjnej.
Rozważając możliwości oferowane przez centrale serii VERSA widać wyraźnie, że stanowią one idealne połączenie prostej i intuicyjnej obsługi z zaawansowaną funkcjonalnością - dzięki czemu są bardzo interesującą propozycją dla rozwiązań zabezpieczeń w mieszkaniach, domach czy małych obiektach komercyjnych.