
SONDA
Czy spotkałeś się już z informacją o firmie i produktach firmy SATEL?
Co potrafi system alarmowy
Centrala alarmowa to coś więcej niż tylko informowanie o alarmie. Obecnie urządzenie to umożliwia również realizację automatyki domowej, co czyni życie bardziej komfortowym?
Centrale alarmowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Na ich zamontowanie decydują się właściciele mieszkań, domów jednorodzinnych oraz szefowie firm. Do stworzenia najprostszego systemu alarmowego potrzeba centrali alarmowej urządzenia sterującego, czujek i sygnalizatorów. W ofercie firmy SATEL znajdują się prostsze centrale, jak i centrale z bardziej rozwiniętymi funkcjami, takie jak CA-10 lub CA-6. Najbardziej zaawansowanymi centralami są urządzenia z serii INTEGRA. Bardzo ważnym elementem systemu alarmowego są czujki, bowiem to one powiadamiają centralę o tym, czy ktoś niepowołany dostał się na teren chronionego budynku.
Szeroki asortyment produktów obejmuje czujki ruchu: dualne SILVER lub COBALT i czujki podczerwieni GRAPHITE lub AQUA, a także czujki magnetyczne, czujki zbicia szkła INDIGO oraz czujki gazu: ziemnego, propan-butanu, czadu i gazów usypiających. Kolejnym niezbędnym elementem systemu są sygnalizatory. Ze względu na detekcję wyróżnia się sygnalizatory akustyczne, optyczne lub optyczno-akustyczne, a ze względu na montaż: wewnętrzne i zewnętrzne. Do wydawania poleceń centrali alarmowej potrzebny jest manipulator. Produkowane są dwa rodzaje manipulatorów: LED które komunikują się z użytkownikiem za pośrednictwem diod LED oraz LCD które komunikują się przez wyświetlacz. Chcąc, by system alarmowy realizował inne funkcje - poza ochroną życia i mienia musimy wybrać bardziej zaawansowane urządzenie sterujące, np. centralę INTEGRA. Jej atutem jest mnogość funkcji, m.in. obsługa zamków szyfrowych, prowadzenie monitoringu oraz realizacja automatyki domowej. Zdalne sterowanie urządzeniami podnosi komfort życia oraz obniża koszty zużycia energii. Dodatkowo czyni mienie bardziej bezpiecznym, gdyż np. pozwala symulować obecność domowników poprzez sterowanie oświetleniem i roletami, co może odstraszać potencjalnych włamywaczy.
Sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, a nawet automatycznym zraszaniem ogrodu możliwe jest zarówno przy pomocy telefonu stacjonarnego i komórkowego. Aby sterować urządzeniami przez wiadomość SMS niezbędne jest wyposażenie systemu w moduł komunikacyjny GSM-4S. Innym urządzeniem, które pozwala sterować i prowadzić podgląd systemu alarmowego, jest moduł ETHM-1>. Umożliwia on sterownie systemem przy pomocy telefonu komórkowego, przeglądarki www lub przy użyciu notebooka z zainstalowanym programem GUARDX. Firma SATEL stworzyła również - na potrzeby rynku - dwukierunkowy system bezprzewodowy ABAX, który może współpracować z dowolną centralą alarmową, ale pełną funkcjonalnooeć uzyskuje jedynie w połączeniu z centralami alarmowymi INTEGRA.
System radiowy ABAX obsługuje urządzenia bezprzewodowe w oparciu o kontroler ACU-100 i, podobnie jak centrala INTEGRA, może zabezpieczać obiekty o dużym ryzyku szkód. Zakup systemu alarmowego to inwestycja na wiele lat. O jego zamontowaniu warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Bowiem wtedy można przygotować się na rozbudowę systemu w przyszłości, np. pod kątem położenia okablowania. Bardzo ważne jest, aby system alarmowy montowany był przez profesjonalnego instalatora, takiego który zaprogramuje centralę zgodnie z oczekiwaniami użytkownika oraz będzie pod telefonem, gdy tylko wydarzy się coś niespodziewanego.
TAGI:
integra, silver, cobalt, graphite, aqua, indigo, gsm-4s, ethm-1, guardx, abax, acu-100, centrala alarmowaPRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
