SONDA
Gdzie słyszałeś lub czytałeś o produktach firmy SATEL?
ABC Użytkowania alarmu
Wielu osobom poczucie bezpieczeństwa daje samo zainstalowanie w domu alarmu. Ale nawet najlepszy alarm nie jest, skuteczny jeśli nie umiemy się z nim obchodzić. Na co zwracać uwagę przy jego eksploatacji?
Zarówno niewystarczająco czujny alarm, jak i ten, który uruchamia się bez uzasadnionej przyczyny, nie zapewnią nam dobrej ochrony. W pierwszym przypadku nie zostaniemy poinformowani o potencjalnym niebezpieczeństwie, w drugim zaś – nadgorliwy alarm zmniejszy czujność – naszą, sąsiadów i ochrony. Żeby uniknąć takich sytuacji, trzeba zadbać o to, aby system uruchamiał się tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.
Fałszywy alarm
Nie tylko niepotrzebnie psuje nam nerwy, ale także przyzwyczajeni do nadpobudliwości alarmu możemy go z czasem zacząć ignorować. Warto więc wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny tego, że alarmy niepotrzebnie się uruchamiają.
Zwierzęta domowe
Jeśli instalując alarm, zapomnimy, że mamy w domu czworonożnego pupila, lub nie przewidzimy, że w przyszłości będziemy go mieli, to najprawdopodobniej alarm będzie sprawiał nam kłopoty, ponieważ zwierzęta, biegając po domu, będą go uruchamiały. Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku obecności czworonożnego przyjaciela w domu chronionym alarmem, jest zastosowanie czujek ochrony obwodowej – takich jak na przykład czujki magnetyczne. Ich uzupełnieniem mogą być specjalne czujki ruchu niereagujące na ruch małych zwierząt. Takie rozwiązanie nie sprawdza się jednak w przypadku kotów, które często wspinają się albo
skaczą po meblach, a to uaktywnia czujki.
Przeciągi
Uzbrajając system alarmowy, powinniśmy pamiętać o zamykaniu okien i drzwi, które mogłyby się poruszać na skutek przeciągu i powodować fałszywy alarm. W specyficznych przypadkach popularne czujki ruchu typu PIR mogą być uaktywnione nawet przez ruch samego powietrza, więc gdy je zastosujemy trzeba zadbać o to, by okna i drzwi były szczelne.
Wentylacja i klimatyzacja
Nie powinno się też pozostawiać włączonych na noc (gdy system alarmowy jest włączony) wentylatorów, klimatyzatorów i grzejników konwektorowych wyposażonych w mechaniczny nawiew powietrza – mogą niepotrzebnie uruchomić alarm.
Ruchliwe ulice i tory tramwajowe
Jeżeli do ochrony drzwi i okien stosujemy czujki wibracyjne, które mają wykryć próby manipulacji z zewnątrz przez intruza, należy pamiętać o tym, że mogą one być wyzwalane, gdy w pobliżu odbywa się intensywny ruch pojazdów. Drgania podłoża spowodowane ruchem ciężarówek lub tramwajów przenoszone są na obudowę czujki. Bliskość ruchliwych ulic i torów może zatem prowadzić do generowania fałszywych alarmów. A tego należy unikać.
Hałaśliwe otoczenie
Jeżeli system wyposażony jest w akustyczne (mikrofonowe) czujki stłuczenia szyby, istnieje ryzyko, że będą one powodować fałszywe alarmy w przypadku intensywnych
hałasów dobiegających z otoczenia. Stosowanie czujek, z dwutorową analizę sygnału, pozwoli na uniknięcie takich problemów.
Nie działa, a powinien
Mimo że nasz dom i ogród uzbroiliśmy w niezliczone czujki, to czasem nie reagują one wtedy, kiedy trzeba. Alarm może nie działać z bardzo prostych przyczyn.
Okna i drzwi
Skrzywione ramy i ościeżnice, czy uszkodzone rygle nie pozwalające na domknięcie drzwi i okien mogą uniemożliwić działanie czujek magnetycznych. W tej sytuacji magnes zainstalowany w ruchomej części okna czy drzwi nie będzie znajdował się wystarczająco blisko czujnika, co spowoduje że otwarcie takiego niedomkniętego okna nie wyzwoli alarmu. Odpowiednio skonfigurowany system powiadomi o takiej sytuacji użytkownika w momencie załączania czuwania. Z kolei zbyt duży opór towarzyszący zamykaniu bywa sygnałem, że elementy czujki uderzają o siebie, a to może doprowadzić do jej zniszczenia.
Rośliny i meble
Zanim zdecydujemy się na zmiany w domu i w ogrodzie, warto warto się zastanowić, jak wpłyną na działanie alarmu. Ustawienie altanki na działce, posadzenie drzewa, nowe meble
w pokoju, zmiana funkcji pomieszczeń lub przebudowa domu – wszystko to może się przyczynić do nieprawidłowego działania alarmu. Najlepiej więc już podczas instalowania
alarmu dobrze się zastanowić nad wyborem miejsca na meble, rośliny lub inne przedmioty, aby nie przysłaniały one pola widzenia czujkom.
Zasłony
Działanie czujek mikrofonowych reagujących na dźwięk tłuczonego szkła może zostać zakłócone przez powieszenie grubych i ciężkich zasłon okiennych. Mogą one tak skutecznie wytłumić hałas wybijanej szyby, że nie dotrze on do czujki.
Warto wiedzieć!
Folia antywłamaniowa naklejona na szybę podobnie jak grube zasłony może spowodować, że czujka mikrofonowa nie rozpozna dźwięku towarzyszącego jej tłuczeniu.Grunt to czujność
Naszą czujność powinny wzbudzić wszelkie powtarzające się alarmy, których przyczynę trudno wyjaśnić. Mogą je wywoływać przestępcy, którzy w ten sposób chcą właśnie ją uśpić. Liczą na to, że uznamy, iż alarm się zepsuł, i nie będziemy go uruchamiać, pozostawiając dom bez ochrony. Jeśli upewnimy się, że alarm jest sprawny, a mimo to wzbudza się bez widocznego powodu, powinniśmy uważnie obserwować otoczenie domu lub zlecić to firmie ochroniarskiej. Skutecznym sposobem na wykrycie sprawców może być zainstalowanie kamer. Warto też co pewien czas zmieniać kod, którym rozbraja się system alarmowy, zwłaszcza gdy zachodzi podejrzenie, że mógł go poznać ktoś niepowołany. Jeśli alarm wyposażony jest we włącznik napadowy, trzeba go mieć go w zasięgu ręki – inaczej będzie bezużyteczny.