SONDA
Czy masz psa w domu?
Instalacja domowego alarmu w 5 prostych krokach
W dzisiejszych dość niepewnych czasach stale mówi się o bezpieczeństwie. Powinniśmy więc szczególnie zadbać o to, by chronić naszych najbliższych i nasze mienie. Na szczęście nie trzeba dużo czasu i wysiłku, by zapewnić im bezpieczeństwo.
Co może się stać, gdy nie ma nas w domu? Pierwszym skojarzeniem jest włamanie, jednak może dojść także m.in. do pojawienia się tlenku węgla lub do wycieku wody. Sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich zdarzeń jest odpowiedni system alarmowy, którego instalację można przeprowadzić w zaledwie 5 prostych krokach.
1. Przygotuj się do rozmowy z instalatorem
Przed zakupem alarmu powinniśmy przede wszystkim jak najwięcej dowiedzieć się zarówno o rodzajach systemów, jak i o możliwościach urządzeń, które je tworzą, m.in. central, czujek, sygnalizatorów, manipulatorów, pilotów, różnego rodzaju ekspanderów. Dlatego warto sięgnąć do literatury fachowej, czasopism branżowych, a także stron WWW - zarówno producentów, jak i firm trudniących się montażem. Ważne jest również, abyśmy zapoznali się z branżowymi określeniami, w czym może nam pomóc Słownik alarmowy. Cennym źródłem wiedzy mogą być także osoby, które już taki system posiadają bądź znają – mogą podzielić się spostrzeżeniami na temat funkcjonalności, wad i zalet poszczególnych rozwiązań.
2. Określ, czego oczekujesz od systemu
Gdy wiemy już, z jakich urządzeń możemy wybierać, przychodzi pora, by zastanowić się, jakiego rodzaju i wielkości pomieszczenia chcemy zabezpieczyć. Od tego zależy bowiem wybór instalacji najlepiej odpowiadającej naszym potrzebom.
Pod względem wielkości systemy alarmowe można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to systemy małe, takie jak MICRA, które są najlepsze do zabezpieczenia np. domku letniskowego, garażu, wolnostojącego składziku czy nawet kiosku. Druga obejmuje instalacje średniej wielkości, bazujące np. na centralach z rodziny VERSA. Idealnie nadają się do ochrony mieszkań, sklepów i niewielkich domów. Ostatnia grupa to duże systemy oferujące zaawansowane rozwiązania, takie jak np. INTEGRA, które przeznaczone są do zabezpieczania biur, firm i dużych domów.
Oprócz rozmiaru systemu ważne jest także to, jaką funkcjonalność ma zapewniać. Musimy zdecydować: czy ma tylko sygnalizować włamanie, czy zadziałać także w przypadku wycieku gazu, pojawienia się czadu lub zalania wodą? Zastanówmy się też, czy ma umożliwiać sterowanie światłem, klimatyzacją, ogrzewaniem, roletami i zraszaniem ogródka oraz innymi funkcjami automatyki budynkowej. Wybierzmy również sposób sterowania całym systemem oraz powiadamiania o zdarzeniach w nim występujących - zarówno nas, jak i agencji ochrony mienia, która w przypadku alarmu wyśle patrol interwencyjny. Jak widać, możliwości jest bardzo dużo. Aby ułatwić sobie wybór, warto skorzystać z gotowych narzędzi, takich jak Konfigurator systemu alarmowego.
3. Spotkaj się z instalatorem
Kolejnym krokiem jest spotkanie z instalatorem i pokazanie mu naszego domu lub chociaż planu budynku i otaczającego go terenu. Przygotujmy się też na to, że instalator może mieć do nas pytania, m.in. o przyzwyczajenia domowników, godziny wyjścia do pracy czy kładzenia się do snu, o obecność zwierząt, które mogłyby wzbudzić alarm. Wszystkie te informacje umożliwią dokładne dopasowanie konfiguracji systemu do potrzeb wszystkich mieszkańców naszego domu.
Ważną sprawą do przemyślenia w tym momencie jest kwestia budżetu. W zależności od tego, ile możemy przeznaczyć na tę inwestycję, instalator może zaproponować różne warianty zestawów urządzeń, które spełnią ustalone założenia. Pamiętajmy przy tym, że tworzenie od razu całego systemu nie jest konieczne. Na początku możemy tylko ułożyć okablowanie i zamontować elementy podstawowej ochrony, a pozostałe urządzenia dodać później. Dzięki temu koszty instalacji zostaną rozłożone w czasie i nie będą obciążeniem dla naszego portfela.
4. Zaplanuj prace instalacyjne
Gdy wiemy już, jaki efekt chcemy osiągnąć, warto zastanowić się nad technologią. Najczęściej spotyka się instalacje przewodowe, jednak ich zastosowanie wiąże się z koniecznością układania torów kablowych. Innym rozwiązaniem jest system bezprzewodowy, dzięki któremu możemy uniknąć konieczności wykonywania tzw. brudnych prac remontowych. Jest to szczególnie wygodne również wtedy, gdy planujemy rozbudowę już istniejącego systemu. Warto więc zapytać instalatora o to, jakie możliwości oferuje centrala, na którą się zdecydowaliśmy. Zwróćmy też uwagę na to, by miejsce montażu urządzeń zapewniało optymalne warunki ich pracy, jak również odpowiadało naszym potrzebom. Przykładowo, czujka ruchu powinna być umieszczona tak, by nie zasłoniły jej np. meble. Natomiast jeśli w domu są dzieci, którym chcemy umożliwić korzystanie z manipulatora, to wysokość jego instalacji musi zostać dostosowana do ich wzrostu.
5. Poznaj możliwości swojego systemu
Gdy system został już zainstalowany, to do wykonania zostaje ostatni krok, którym jest kompleksowe sprawdzenie działania systemu i jego funkcjonalności, a także prawidłowej konfiguracji, np. numerów telefonów, na które mają być przesyłane powiadomienia o zdarzeniach. Instalator powinien zaprezentować nam możliwości instalacji i przeszkolić wszystkich użytkowników. Jeśli czegoś nie jesteśmy pewni, nie bójmy się dopytać lub poprosić, by jeszcze raz w przystępny sposób objaśnił co i jak dokładnie działa. Po zakończonym montażu instalator powinien także dostarczyć komplet instrukcji użytkowania alarmu oraz książkę serwisową, która stanowi potwierdzenie wykonanych prac. Dokument taki potrzebny będzie przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem lub podczas wizyty serwisowej, która powinna odbywać się co roku. Montaż sprawnego systemu alarmowego jest inwestycją w bezpieczeństwo na długie lata. Dobra instalacja alarmowa pozwoli spać spokojnie nam i naszym najbliższym.