SONDA
Czy spotkałeś się już z informacją o firmie i produktach firmy SATEL?
Sterowanie systemem alarmowym, czyli krótki przewodnik po manipulatorach
Każdy system alarmowy, oprócz centrali, czujek czy sygnalizatorów, musi zawierać również urządzenia, dzięki którym na co dzień skomunikujemy się z sercem systemu – centralą alarmową. Są to tak zwane manipulatory.
Manipulator zazwyczaj kojarzy się z niedużym, wiszącym na ścianie urządzeniem, wyposażonym w klawiaturę i wyświetlacz lub kilka diod LED. Tak wyglądają manipulatory standardowe. Ich klawiatura służy do wprowadzania poleceń w postaci haseł – kodów numerycznych. W zależności od złożoności instalacji, różne kody mogą powodować wyłącznie włączenie i wyłączenie alarmu lub uruchamiać także inne funkcje obsługiwane przez system. Niektóre modele manipulatorów, np. współpracujące z centralami serii VERSA oraz INTEGRA, do załączania i wyłączania systemu, w zastępstwie hasła wpisywanego z klawiatury, mogą wykorzystywać karty zbliżeniowe lub breloki. Urządzenia bez wyświetlacza wymagają od użytkownika konieczności zapamiętania pewnych kombinacji sterujących oraz znaczenia sygnałów wskazywanych przez diody. Modele wyposażone w wyświetlacze LCD są za to dużo łatwiejsze w obsłudze. Ekran wyświetla polecenia obsługi oraz komunikaty informujące użytkownika o stanie systemu. Dla własnej wygody warto zatem wybrać manipulator posiadający polskojęzyczne menu. Takie urządzenia znajdziemy np. w ofercie SATEL.
Rozbudowany system alarmowy – co wybrać?
Do systemów alarmowych rozbudowanych o podstawową automatykę domową przeznaczone są bardziej zaawansowane urządzenia sterujące, takie jak np. manipulator sensoryczny INT-KSG. Choć na pierwszy rzut oka może on przypominać modele standardowe, to dzięki dużemu wyświetlaczowi oraz dodatkowym klawiszom funkcyjnym zapewnia łatwiejszą obsługę systemu. INT-KSG umożliwia także korzystanie z tzw. poleceń MAKRO. Funkcjonalność ta znacznie podnosi komfort użytkowania takiego systemu. Umożliwia bowiem uruchomienie określonej sekwencji kilku czynności zaledwie jednym dotknięciem odpowiedniego pola na manipulatorze. Takie polecenie może obejmować np. włączenie oświetlenia domu, zamknięcie rolet i bram wjazdowych na posesję oraz załączenie zraszania zieleni.
Jeśli natomiast cenimy sobie technologię znaną ze smartfonów i tabletów oraz nowoczesny, atrakcyjny wygląd, wówczas lepszym wyborem będą manipulatory dotykowe INT-TSG i INT-TSH. Na dużym, kolorowym ekranie (4,3” dla INT-TSG lub 7” dla INT-TSH) wyświetlane są ikony odpowiedzialne za poszczególne funkcje systemu lub zdefiniowane wcześniej sekwencje zdarzeń, czyli wspomniane już polecenia MAKRO. Dzięki przejrzystości menu obsługa manipulatorów dotykowych jest bardzo intuicyjna i łatwa, co jest szczególnie istotne, gdy użytkownikami systemu będą także dzieci i seniorzy.
Jedno urządzenie – wiele możliwości
Funkcjonalność tych urządzeń jest naprawdę bogata, ale jeśli szukamy czegoś więcej, warto sięgnąć po jeszcze bardziej
zaawansowane manipulatory. Poza wcześniej opisanymi funkcjami, mogą one dodatkowo wyświetlać obraz z kamer, np. umieszczonych
przy wejściu na posesję. Dzięki temu stają się prawdziwym centrum sterowania bezpieczeństwem. Ponadto mogą pełnić rolę stacji pogodowej,
wskazując prognozę pogody pobraną z serwisu meteorologicznego. Wygląd takiego manipulatora może być dostosowany do potrzeb użytkowników
dzięki możliwości wyboru tapet poszczególnych ekranów
(np. ulubionego zdjęcia) oraz rozmieszczenia na nich wybranych ikon. Każdy użytkownik
może mieć przypisany osobny zestaw funkcjonalności oraz spersonalizowany wygląd dostępny po zalogowaniu się do systemu.
Urządzeniem łączącym wszystkie opisane funkcje i oferującym wiele innych jest wyposażony w 7” kolorowy wyświetlacz dotykowy manipulator INT-TSI.
Wybierając manipulator do naszego systemu alarmowego, pamiętajmy także o tym, że jest to jeden z jego najbardziej wyeksponowanych elementów. Zwróćmy uwagę nie tylko na to, by dobrać go pod względem funkcjonalności i sposobu obsługi, lecz także wyglądu. W ofercie SATEL dostępnych jest wiele modeli manipulatorów, różniących się kształtem, kolorem obudowy oraz podświetlenia, dzięki czemu mamy możliwość doboru urządzenia idealnie pasującego do wystroju wnętrza, w którym ma zostać ono umieszczone.