Zobacz także
SONDA
Czy wiesz co to jest ochrona obwodowa?
Bezpieczne ogrzewanie
Kończy się nieuchronnie przyjemny dla większości okres letni, i - jak co roku, musimy pogodzić się z koniecznością uruchomienia ogrzewania aby móc utrzymać w mieszkaniu komfortową temperaturę. Przyjemne ciepło podczas coraz chłodniejszych jesiennych wieczorów może nam zapewnić nie tylko instalacja centralnego ogrzewania, ale coraz częściej również opalany drewnem kominek. Szczególnie właśnie to nasze "domowe ognisko" pozwala nie tylko rozkoszować się przyjemnym ciepłem, ale także pozwala zrelaksować się dzięki przyjemnemu dźwiękowi i uspokajającej grze świateł.
Chcąc jednak w pełni zrelaksować się w czasie coraz dłuższych jesienno-zimowych wieczorów, należy odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich. Chyba dla każdego oczywista jest konieczność wykonywania regularnych przeglądów nie tylko instalacji CO, ale również tych związanych z kominkiem- niezależnie od tego czy jest to wolnostojący kominek, czy połączony do instalacji ogrzewania powietrznego lub centralnego. Tak samo trzeba pamiętać o wykonaniu przeglądu domowej gaśnicy - tylko w ten sposób będziemy mieli pewność że prawidłowo zadziała jeżeli będzie potrzebna.
To jednak nie wszystko co możemy zrobić dla poprawy poczucia bezpieczeństwa. Zagrożenia o których należy wiedzieć to nie tylko ryzyko powstania pożaru, ale także niebezpieczeństwo zatrucia toksycznymi gazami mogącymi powstać w wyniku nieprawidłowego spalania paliwa - przede wszystkim tlenkiem węgla.
Dlatego dobrze jest rozważyć wyposażenie mieszkania w urządzenia przeznaczone do wczesnego wykrywania i sygnalizacji takiego niebezpieczeństwa - na przykład odpowiednio dobrane czujki podłączone do systemu alarmowego. Przykładem czujki zaprojektowanej do wykrywania śladowych ilości toksycznego tlenku węgla (czadu) jest czujka gazu DG-1 CO. Urządzenie to może pracować samodzielnie, jednak dużo większą funkcjonalność można uzyskać podłączając je do nowoczesnego systemu alarmowego. W takiej konfiguracji możemy uzyskać możliwość zdalnego powiadomienia o niebezpieczeństwie - np. za pomocą SMS lub komunikatu głosowego. Oprócz tego istnieje możliwość takiego skonfigurowania całej instalacji, żeby wentylacja samoczynnie uruchamiała się w momencie wykrycia niebezpiecznego gazu aby przewietrzyć pomieszczenie.
Czujki dymu pozwolą wcześnie zareagować na pojawiający się dym – zwiastun powstającego pożaru.
W przypadku kominków, szczególnie tych posiadających otwarte palenisko, nie należy lekceważyć ryzyka pożaru – wystarczy chwila nieuwagi, nawet niewielki fragment rozżarzonego drewna może spowodować trudny do opanowania pożar. Czujki dymu podłączone do systemu alarmowego pozwolą możliwie wcześnie zareagować na pojawiający się dym – zwiastun powstającego pożaru. Tym samym, w przypadku odpowiednio szybkiej reakcji można opanować żywioł i zminimalizować jego skutki.
Wszystkie wspomniane wcześniej rozwiązania minimalizują ryzyko związane z używaniem kominków. Chcąc zachować te urządzenia w stanie pełnej funkcjonalności należy przeprowadzać okresowe sprawdzenie ich działania – zwłaszcza w przypadku czujek dymu ważne jest aby komora odpowiedzialna za jego wykrywanie była czysta, ponieważ gromadzący się na jej powierzchni kurz mógłby zablokować lub ograniczyć dostęp dymu do jej wnętrza. Dlatego dobrym pomysłem jest zlecenie przeglądu całej instalacji – na przykład przed nadejściem jesiennych chłodów, aby móc beztrosko rozkoszować się przyjemnym ciepłem roztaczanym przez domowy kominek.