SONDA
Czy interesuje Cię kwestia rozbudowania posiadanego systemu alarmowego o automatykę domową?
Alarmy domowe a ubezpieczenia
Dobry system alarmowy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie wizyty niepożądanych gości w naszym domu czy mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że posiadając zaawansowaną instalację zapewniającą bezpieczeństwo można całkowicie zrezygnować z ubezpieczenia nieruchomości. Bardzo często, to właśnie ubezpieczenie wraz z należytymi zabezpieczeniami stanowią nierozłączną parę - dzięki której można uniknąć lub załagodzić skutki włamania.
Korzyści z tytułu posiadania systemu alarmowego
Inwestycja w bezpieczeństwo poprzez zainstalowanie alarmu domowego niesie za sobą cały szereg korzyści. Najważniejszą z nich jest poczucie bezpieczeństwa: świadomość, że nasz dom lub mieszkanie jest pod ciągłym, czujnym dozorem. Takimi korzyściami mogą być również udogodnienia w postaci sterowania światłem, roletami czy nawet podlewaniem trawnika osiągalne w rozbudowanych systemach opartych o nowoczesne urządzenia takie jak centrale INTEGRA. Zupełnie inny rodzaj profitów zapewnia instalacja alarmowa w przypadku ubezpieczenia tak wyposażonej nieruchomości.
Różne towarzystwa ubezpieczeniowe realizują różną politykę w swoich ofertach. Zawsze jednak stawki ubezpieczeniowe powiązane są ze stopniem zagrożenia: ryzyko włamania do domu znajdującego się na odludziu będzie inne, niż zagrożenie wtargnięciem do apartamentu na dozorowanym osiedlu. Oczywistym jest, że tam gdzie zagrożenie jest większe, odpowiednie stawki ubezpieczeniowe muszą być wyższe. Konsekwentnie, mniejsze ryzyko transferowane na ubezpieczyciela owocuje niższymi składkami ubezpieczeniowymi. Widać to szczególnie wyraźnie na przykładzie zabezpieczeń, w tym systemów alarmowych: wiedząc jak skutecznie pozwalają uniknąć włamania, towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zniżki sięgające nawet kilkudziesięciu procent. Biorąc pod uwagę fakt, że wartość ubezpieczanego majątku roku na rok systematycznie rośnie, a co za tym idzie, proporcjonalnie rosną stawki ubezpieczeniowe - środki zainwestowane w zainstalowanie alarmu domowego mają szansę szybko się zwrócić tylko z tytułu oferowanych zniżek ubezpieczeniowych.
Na co zwrócić uwagę inwestując w alarm domowy?
Decydując się na wyposażenie domu lub mieszkania w alarm domowy, warto zorientować się na co zwrócić uwagę, aby móc uzyskać maksimum korzyści z takiej inwestycji. W każdym przypadku, chcąc ubiegać się o przyznanie odpowiednich zniżek, należy dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oferowanego przez wybrane przez nas Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Często w dokumencie tym zapisane są wymagania wobec stosowanych zabezpieczeń, które uprawniają do ubiegania się o obniżenie składki. Jeżeli jednak nie są one indywidualnie sprecyzowane, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Przede wszystkim, należy upewnić się że elementy wchodzące w skład instalacji posiadają odpowiednie certyfikaty. Obecnie w Polsce są to certyfikaty klasy systemu alarmowego SA1 (najniższa) do SA4 (najwyższa), zdefiniowane w normach PN-93 E-08390/11. Niektórzy ubezpieczyciele stosują jednak nowy system certyfikacji według europejskich norm serii EN 50131, które dzielą systemy na stopnie od 1 (najniższy poziom zabezpieczeń) do 4 (poziom najwyższy). W przypadku domów i mieszkań, wystarczy żeby sprzęt posiadał chociaż jeden z tych certyfikatów. Kolejnym istotnym elementem w planowaniu inwestycji jest skorzystanie z usług firmy instalacyjnej posiadającej stosowne uprawnienia. Chodzi tutaj przede wszystkim o licencję pracownika zabezpieczeń technicznych wydawaną przez Komisariat Policji (licencja I stopnia uprawnia do instalacji i serwisowania, zaś licencja II stopnia daje uprawnienia do wykonywania projektów instalacji). Oprócz Licencji, dobrze aby firma której zlecić chcemy wykonanie instalacji posiadała certyfikaty producenta sprzętu alarmowego - stanowią one potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniach podnoszących fachowe kwalifikacje co powinno być gwarancją kompetencji pracowników takiej Firmy.
Bardzo ważnym czynnikiem mogącym mieć duży wpływ na zniżki ubezpieczeniowe jest rodzaj komunikacji alarmu domowego. W najprostszym rozwiązaniu, alarmowanie uruchamia jedynie sygnalizację z użyciem syren (tak zwany "alarm lokalny"). Takie podejście akceptowane jest przez ubezpieczycieli, jednak część z nich maksymalne zniżki oferuje jedynie w przypadku wyposażenia ubezpieczanego domu lub mieszkania w alarm realizujący powiadamianie do stacji odbioru informacji alarmowych (tzw. monitoring). Tego typu usługi świadczone najczęściej przez agencje ochrony gwarantują odpowiednią interwencję w przypadku odebrania określonych sygnałów z systemu alarmowego.
Alarm domowy jest złożoną instalacją, w której skład wchodzi wiele elementów. Wszystkie one pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby gwarantować nam poczucie bezpieczeństwa. Z tego powodu, warto zlecać fachowcom okresowe przeglądy konserwacyjne, dzięki którym można mieć pewność wieloletniej, bezproblemowej eksploatacji systemu. Posiadanie ważnej umowy serwisowej z firmą instalacyjną może być dodatkowym wymogiem ubezpieczyciela, który należy spełnić, aby korzystać ze zniżek związanych z posiadanymi zabezpieczeniami technicznymi.
Powyższe informacje to jedynie wskazówki, które mają na celu ułatwienie zaplanowania inwestycji w bezpieczeństwo. Możliwości nowoczesnych alarmów domowych dalece wykraczają poza podstawowe wykrywanie próby włamania - warto zapoznać się z ich możliwościami, dzięki którym będziesz mógł mieszkać bezpiecznie, komfortowo i oszczędnie.