Zobacz także
SONDA
Czy spotkałeś się już z informacją o firmie i produktach firmy SATEL?
Bezprzewodowe bezpieczeństwo
Coraz więcej inwestorów decyduje się na alarm bezprzewodowy. Wynika to przede wszystkim z jego praktycznie bezinwazyjnego montażu urządzeń.
Przewaga nad przewodówką
Instalacja tradycyjnego, alarmu w domu jest prosta tylko w przypadku nowo powstałych, niewykończonych jeszcze domów. Montaż takiego alarmu w budynku już zamieszkałym i kompletnie wyposażonym jest uciążliwy i pracochłonny. Perspektywa kucia ścian w celu poprowadzenia przewodów, a następnie łatania i szpachlowania powstałych bruzd niejednokrotnie zniechęca inwestora. W takim przypadku właściwym rozwiązaniem jest montaż bezprzewodowego systemu alarmowego. Dzięki niemu nie ponosi się żadnych strat związanych z koniecznością remontu, a czas montażu zostaje ograniczony do minimum. Bezprzewodowy system alarmowy można zaprojektować i wykonać dla każdego domu, niezależnie od sposobu jego wykończenia. Nowoczesne systemy bezprzewodowe mogą służyć także do rozbudowy dowolnych przewodowych systemów alarmowych. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza gdy po jakimś czasie podejmiemy decyzję o rozbudowie istniejącego systemu lub założeniu go w pomieszczeniach do tej pory nienadzorowanych (np. na niezagospodarowanym poddaszu lub garażu wolnostojącym).
Jak działa alarm bezprzewodowy?
W alarmie bezprzewodowym komunikacja czujek z centralą alarmową odbywa się drogą radiową. Nowoczesne systemy działają na zasadzie dwukierunkowej szyfrowanej komunikacji między kontrolerem a innymi urządzeniami. Każda próba zakłócenia częstotliwości wykorzystywanej do pracy urządzeń jest rejestrowana i przekazywana użytkownikowi systemu. Dwukierunkowa komunikacja umożliwia także zdalne zarządzanie każdym urządzeniem bezprzewodowym. Dzięki temu zmiana czułości detektora czy rodzaju sygnalizacji akustycznej nie wymaga ingerencji w urządzenie. Dodatkowo czujki wysyłają sygnały do kontrolera, co zapewnia stałą i niezawodną łączność. Istnieje możliwość regulacji częstotliwości, z jaką owa komunikacja się odbywa (co nie ma wpływu na przesyłanie informacji o wykryciu intruza). Pozwala to na zminimalizowanie poboru energii, i co za tym idzie – ograniczenie zużycia baterii, a w konsekwencji częstotliwości jej wymiany. Ochronę przeciwsabotażową zapewniają specjalne styki instalowane w każym urządzeniu. Reagują one na otwarcie czujki oraz próbę jej oderwania od ściany. Urządzenia bezprzewodowe mogą współpracować właściwie z z dowolną centralą alarmową. Niektóre elementy produkowane przez różnych producentów mogą być ze sobą łączone bez ryzyka wzajemnego zakłócania się. Takie rozwiązanie często jednak okazuje się nieopłacalne ze względu na wysoką cenę urządzeń pośredniczących.
Stale pod kontrolą
Nowoczesne elementy alarmów bezprzewodowych wyposażone są w mechanizm autodiagnostyki. Sprawdza on stan baterii poziom sygnału pojedynczych urządzeń, a także bada próby zagłuszania systemu. Konieczność wymiany lub naładowania baterii jest odpowiednio wcześniej sygnalizowana – zarówno przez czujkę, jak i przez centralę – nie ma więc obawy, że któraś z nich przestanie nagle działać na skutek braku zasilania. Urządzania bezprzewodowe zasilane są bateriami litowymi, których trwałość może dochodzić do dwóch lat. Jest to bardzo istotne, gdyż konieczność częstej wymiany baterii osłabia skuteczność systemu. Oprócz stanu baterii centrala alarmowa rejestruje informacje o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu urządzeń. Dzięki temu obsługa serwisowa może w każdej chwili sprawdzić historię ich pracy, a następnie wykryć i naprawić ewentualną nieprawidłowość.
Bezpieczne strefy
Alarmy bezprzewodowe zapewniają skuteczną ochronę przed intruzem we wszystkich trzech fazach.
Podejście do domu może być zabezpieczone aktywnymi barierami podczerwieni. Pozwolą one utworzyć strefę obwodową lub strefę torów poczerwieni. Dzięki takiemu rozwiązaniu już samo wejście intruza np. na taras czy balkon zostanie zauważone i zasygnalizowane.
System bezprzewodowy zapewni także tak zwaną ochronę obwodową. Zabezpieczy ona miejsca w domu, przez które intruzowi może próbować się dostać. Bezprzewodowe czujki wibracyjne i magnetyczne mogą zostać zamontowane na wszystkich drzwiach i oknach (nawet dachowych). Uruchomią one alarm, gdy tylko intruz otworzy drzwi lub okno. Złodzieje jednak nie zawsze otwierają drzwi. Włamania często poprzedzane są wybiciem szyby, najczęściej okiennej. Zarejestrują to czujki wykrywające zbicie szkła (zwykłego, hartowanego a także laminowanego). Tak zaplanowana ochrona obwodowa zapewni wysoki poziom skuteczności systemu i pozwoli wykryć już próbę wtargnięcia intruza do domu. Co ważne, taki alarm może być włączony nawet wtedy, gdy po domu chodzą mieszkańcy, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa (w przypadku zastosowania czujek ruchu byłoby to niemożliwe).
Obecność intruza w pomieszczeniu zostanie wykryta m.in. dzięki bezprzewodowym pasywnym czujkom podczerwieni (PIR). Czujki PIR nie potrafią niestety odróżnić mieszkańca domu od intruza, lecz ich rozbudowane funkcje sprawią, że nie będziemy musieli się martwić o fałszywy alarm wywołany przez zwierząta domowe. Specjalne czujki nie zasygnalizują zagrożenia, gdy w chronionym obszarze znajdą się zwierzęta o masie do 15 kg. Innym przykładem zabezpieczenia są bezprzewodowe dualne czujki ruchu, odporne na zakłócenia spowodowane m.in. pracą systemu wentylacyjnego, klimatyzacji lub kominka.
Ważna jakość
Czasami słyszy się, że bezprzewodowy system alarmowy nie jest tak skuteczny jak przewodowy. Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń wiele zależy od producenta. Niestety nie wszystkie dostępne na rynku urządzenia są w stanie spełniać swoją funkcję. Urządzenia tanie mogą aktywować sygnalizację samoczynnie w sytuacjach nieuzasadnionych, a ich baterie muszą być często wymieniane. Dlatego zanim postanowimy zaoszczędzić na systemie alarmowym, lepiej się dobrze zastanowić. Gwarancję skuteczności będziemy mieli tylko wtedy, gdy kupimy system alarmowy sprawdzonego producenta, specjalizującego się w tego typu systemach. Taka firma pomoże dobrać poszczególne elementy systemu, dostosowując go do potrzeb indywidualnego klienta.
Zbuduj Dom, październik 2008