SONDA
Czy spotkałeś się już z informacją o firmie i produktach firmy SATEL?
Rejestracja karty SIM w systemie alarmowym
Komunikacja GSM/GPRS jest jedną z najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych metod przekazywania informacji w systemie alarmowym. Jej realizację zapewniają urządzenia wyposażone w karty SIM: specjalne moduły komunikacyjne, a także niektóre centrale alarmowe.
Najprostsze komunikatory umożliwiają przesyłanie informacji w podstawowy sposób: za pomocą SMS oraz GPRS. Bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone są w tor głosowy, dzięki czemu mogą także pełnić rolę telefonicznych bramek GSM. Najbardziej rozbudowane modele oferują funkcję nadzorowania przewodowej linii telefonicznej i automatycznego jej zastępowania w sieciach GSM w przypadku awarii.
Choć urządzenia umożliwiające komunikację GSM/GPRS różnią się budową i oferowaną funkcjonalnością, mają jedną cechę wspólną: aby mogły spełniać swoje zadanie, muszą być wyposażone w kartę SIM.
Zadbaj o działanie systemu alarmowego w Twoim domu
W systemach alarmowych często stosowane są karty przedpłacone, które nie wymagają ponoszenia stałej opłaty abonamentowej, a konto uzupełnia się środkami według potrzeb. Jednak w ostatnim czasie w prawie dotyczącym tego typu kart zostały wprowadzone zmiany, które mają bardzo duży wpływ na działanie komunikacji GSM/GPRS w instalacjach alarmowych.
Ustawa o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 r. wprowadziła od 25 lipca 2016 r. konieczność rejestracji wszystkich przedpłaconych kart SIM. W myśl jej przepisów, jeśli tego nie zrobimy, karty przestaną działać. W związku z tym, jeśli taka karta znajduje się w urządzeniu tworzącym nasz system alarmowy, utraci on możliwość komunikacji GSM/GPRS.
Aby mieć pewność, że system będzie działał bez przeszkód, sprawdźmy, czy w naszym nie znajduje się takie urządzenie. W przypadku SATEL są to: INTEGRA 128-WRL, VERSA Plus, MICRA, GPRS-T1, GPRS-T2, GPRS-T4, GPRS-T6, GSM LT-1, GSM LT-2, GSM-4, GSM-5. Najlepszym źródłem informacji o tym, jakie elementy tworzą nasz system alarmowy będzie instalator, który go montował i konfigurował.
Jeśli okaże się, że mamy któreś z tych urządzeń, sprawdźmy, jakiego typu karta SIM jest w nim zainstalowana. Możemy zweryfikować to w dokumentach lub ponownie zwrócić się do naszego instalatora. Jeśli karta jest przypisana do numeru telefonu, na który mamy podpisaną umowę abonamentową, to nie musimy podejmować żadnych działań - instalacja będzie działała bez zmian. Natomiast jeśli jest to karta przedpłacona, to konieczna będzie jej rejestracja.
Jak zarejestrować kartę SIM?
Obowiązek wynikający z nowej ustawy możemy wypełnić na dwa sposoby.
Po pierwsze, możemy wykorzystać kartę, która do tej pory znajdowała się w naszym urządzeniu. Aby to zrobić, musimy się umówić z instalatorem, który ją zdemontuje, abyśmy mogli ją zarejestrować. Gdy to zrobimy, musimy ponownie umówić się z instalatorem, żeby ponownie umieścił ją w naszej centrali lub module. Tu ważna uwaga: gdy karta SIM będzie znajdować się poza urządzeniem, system nie będzie miał możliwości realizacji powiadamiania GSM/GPRS.
Po drugie, możemy zastąpić dotychczasową kartę nową, już zarejestrowaną. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze, bo nie narażamy naszego systemu na przerwę w komunikacji. Jest również szybsze i bardziej wygodne - z instalatorem widzimy się tylko raz, gdy przyjedzie on zamienić karty i ponownie skonfigurować powiadamianie GSM/GPRS w naszym systemie. Na tej samej zasadzie możemy także zamienić przedpłaconą kartę SIM na abonamentową.
Rejestracja przedpłaconej karty SIM - najważniejsze informacje:
Jest to obowiązek wynikający z zapisów Ustawy o działaniach antyterrorystycznych.
Tak, każda karta zakupiona przed 25 lipca 2016. Wszystkie karty przedpłacone kupione po 25 lipca 2016 są rejestrowane w momencie zakupu.
W każdym salonie telefonii komórkowej.
Jeśli karta należy do osoby prywatnej, to właściciel musi stawić się osobiście w jednym z punktów określonych przez operatora (np. w firmowym salonie sprzedaży) i potwierdzić swoją tożsamość dokumentem, np. dowodem osobistym lub paszportem.
Jeśli właścicielem karty jest firma, to rejestracji musi dokonać osoba prawna. W takim przypadku konieczne jest przedstawienie numeru identyfikacyjnego REGON lub NIP przedsiębiorstwa, lub numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym, w ewidencji działalności gospodarczej lub w innym właściwym rejestrze.
Niektórzy operatorzy umożliwiają rejestrację karty przez infolinię pod warunkiem, że mamy już podpisaną z nimi umowę abonamentową na inny numer telefonu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronach internetowych poszczególnych operatorów.
Oprócz opisanych wyżej dokumentów do zarejestrowania konieczne jest także okazanie karty SIM, która ma zostać zarejestrowana. Ważne jest, by numer telefonu i numer seryjny karty SIM znajdujące się na niej były kompletne i widoczne.
Termin rejestracji upływa 1 lutego 2017 roku.
Wszystkie przedpłacone karty SIM, które nie zostaną zarejestrowane, zostaną zablokowane. Spowoduje to, że centrala lub moduł w naszym systemie utracą możliwość komunikacji z użytkownikami czy stacją monitorującą agencji ochrony.